Zostanie dawcą i pobranie szpiku

Ponieważ wiele osób pyta co dzieje się zanim dojdzie do oddania komórek krwiotwórczych („szpiku”) poniżej możecie zobaczyć jak wygląda procedura od chwili zostania potencjalnym dawcą aż do uratowania czyjegoś życia…

Etap pierwszy – Zostanie potencjalnym dawcą szpiku

 1. Po obejrzeniu filmu i rozwianiu wszelkich wątpliwości przychodzisz na akcję SZPIK CITY.
 2. W czasie akcji rejestracyjnej oddajesz próbkę krwi (5-10ml) do badań genetycznych oraz wypełniasz kwestionariusz zawierający m.in. Twoje dane kontaktowe, aby kiedyś lekarz szukający szpiku dla pacjenta mógł Cię odszukać.
 3. Próbki krwi jadą do laboratorium Medigen (najlepszy wg Poltransplant ośrodek dawców szpiku w Polsce), gdzie oznaczane są antygeny HLA (transplantacyjne), decydujące o dopasowaniu dawcy i biorcy szpiku.
 4. Dane o antygenach wraz z kodem dawcy (dane osobowe są bezpieczne) są umieszczanie w rejestrze ALF-PL3 oraz, za pośrednictwem rejestru światowego (BMDW.org) skupiającego ponad 19 milionów potencjalnych dawców, dostępne dla chorych na całym świecie.

Etap drugi – dopasowanie do pacjenta i pobranie szpiku

 1. W poszukiwaniach dawcy szpiku Twoje dane brane są pod uwagę do 50-55 roku życia (zostanie potencjalnym dawcą jest bardzo odpowiedzialną decyzją!).
 2. Kiedy wytypowany zostanie dawca (w niektórych przypadkach znajduje się ich kilku, czasem, niestety, nie znajdujemy nikogo) rejestr kieruje do niego prośbę o potwierdzenie możliwości i chęci oddania szpiku.
 3. Kiedy okaże się, że dawca wyraża zgodę, wykonuje się potwierdzenie badań genetycznych (aby być pewnym „dopasowania”) oraz bada potencjalnego dawcę pod kątem wszystkich chorób, które mogą być groźne dla pacjenta otrzymującego szpik (to prawdopodobnie najdokładniejsze badania jakie możecie przejść w życiu).
 4. Jeśli wszystko jest w porządku, dochodzi do przeszczepu szpiku. Obie metody pobrania komórek krwiotwórczych przedstawione są na filmie poniżej.
 5. Jeśli szpik nie „przyjmie się” za pierwszym razem, dawca proszony jest czasem o powtórne oddanie szpiku dla tej samej osoby. Rzadko zdarzają się przypadki uratowania dwóch różnych osób przez jednego dawcę.
 6. Dawca może spotkać biorcę tylko po spełnieniu następujących warunków
  1. Biorca jest zupełnie zdrowy (zazwyczaj trzeba odczekać do półtora roku po podaniu szpiku).
  2. Biorca musi wyrazić chęć poznania swojego wybawcy.

W prezentacji wykorzystano fragmenty filmu „Życie za życie”
Fundacji Przeciwko Leukemii – dziękujemy!
www.leukemia.pl

Uwagi na temat prawdopodobieństwa

 1. Szansa na znalezienie dwóch osób na tyle podobnych do siebie aby jedna mogła oddać szpik drugiej wynoszą (wg różnych źródeł) od 1/10 000 do 1/25 000.
 2. W rejestrze ALF-PL3 średnio jedna na 70 osób zostaje dawcą w czasie figurowania w rejestrze (im młodsza osoba się zapisze, tym większa szansa że do 50-55 roku życia będzie do kogoś „pasować” i odda szpik.
 3. Najłatwiej (i najtaniej) dobrać i sprowadzić szpik od dawcy z Polski
  1. Jesteśmy do siebie wszyscy dość podobni, więc łatwiej odszukać dawcę w obrębie narodu.
  2. Sprowadzanie szpiku z zagranicy jest droższe oraz bardziej ryzykowne. Kiedy pacjent jest już przygotowany do przeszczepu każdy dzień opóźnienia (np. z powodu zawieszenia lotów z USA z powodu pogody) jest dla niego niebezpieczny.
  3. Mimo szybkiego wzrostu liczby osób w rejestrach działających w Polsce, nadal połowa chorych nie znajduje dawcy na czas.
  4. Wśród tych, którzy znaleźli dawcę, zaledwie 1/3 ma dawcę z Polski. Większość dostaje szpik z rejestrów niemieckich lub amerykańskich.

4 responses to “Zostanie dawcą i pobranie szpiku