FAQ II

11. Ile osób jest w polskim rejestrze dawców niespokrewnionych?

W polskich rejestrach zrzeszonych jest poniżej 40 tys. osób. Dla porównania dwukrotnie liczniejsze Niemcy mają w bazie niemal 3 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców.

12. Ile razy zostanę poproszony o oddanie szpiku?

Oddanie szpiku kostnego jest na tyle wielkim darem, że tylko na wyraźną prośbę dawcy pozostawia się jego dane w banku, jeżeli już raz oddał szpik. Poza tym prawdopodobieństwo, że znajdzie się druga osoba potrzebująca dawcy jest znikome. Wyjątkiem jest sytuacja w której chory potrzebuje kolejnego przeszczepu, kiedy pierwszy nie zacznie produkować krwi.

13. Czy po oddaniu szpiku osobie niespokrewnionej będę mógł pomóc choremu ze swojej rodziny, jeżeli zajdzie taka potrzeba?

Oczywiście. Oddanie szpiku osobie niespokrewnionej nie przeszkadza w późniejszym przeszczepie dla kogoś z rodziny.

14. Uczestniczyłam w jednej z wcześniejszych akcji i nie dostałam wiadomości o włączeniu do rejestru. Czy coś jest nie tak?

Nie. Potencjalny dawca jest powiadamiany tylko w przypadku zaistnienia okoliczności, które uniemozliwiają włączenie do rejestru [np. wykrycie choroby nowotworowej].

15. Jestem w rejestrze od kilku lat. Czy muszę o czymś pamiętać?

Bardzo ważne jest uaktualnianie swoich danych osobowych w przypadku przeprowadzki lub zmiany numeru telefonu. Oszczędzi to kłopotów w czasie poszukiwania dawców, gdy ktoś będzie potrzebował akurat Twojego szpiku.

Reklamy

About Marcin Ostajewski

Autor ponad 50 receptur piw rzemieślniczych wyprodukowanych w sumie w ilości kilku milionów butelek. Domowy serowar i piekarz. Biotechnolog. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Marcin Ostajewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s