FAQ

Poniżej pytania, które najczęściej padają w czasie wykładów oraz te, które wysyłacie na mail lub na gg…

1. Dlaczego dawca wychodzi ze szpitala dopiero po paru dniach?

Wychodzi się po 1-2 dniach [w ogromnej większości po 1 dniu] od zabiegu, żeby wykonać badania kontrolne…

2. Czy jest niebezpieczeństwo, jakiekolwiek dla mojego zdrowia? na przykład zarażenia żółtaczką?

Nie ma, operacja jest bezpieczniejsza od wycięcia wyrostka robaczkowego [nie przecina się otrzewnej itp.]

3. Dlaczego przed zabiegiem jest mi pobrana porcja krwi?

Żeby po zabiegu nie odczuwać różnic objętościowych [ta porcja jest Ci oddawana w czasie zabiegu]

4. Jak długo będę dochodzić do siebie? czytałam, że pobrany może zostać ponad 1L szpiku!

To prawda [zresztą widać to na filmie z operacji zamieszczonym na blogu szpikcity.wordpress.com] ale „do siebie” dochodzi się praktycznie od razu…po wyjściu ze szpitala prowadzisz normalny tryb życia, nie czujesz, że miałaś pobrany szpik [tak jak w przypadku oddania krwi]

5. Jak długo on się będzie regenerował?

Szpik regeneruje się w pełni w ciągu 2-3 tygodni, ale nawet o tym nie wiesz-nie odczuwasz żadnych skutków ubocznych [co najwyżej miejsca wkłuć bolą kilka dni]

Czy w tym czasie jestem podatniejsza na choroby?

Nie, pobrana ilość komórek krwiotwórczych stanowi około 1% wszystkich, więc ilość produkowanych przez pozostałe komórki komórek układu immunologicznego nie ulega zmianie.

6. Czy sam zabieg pobierania szpiku boli?

Nie. Operacja wykonywana jest przy znieczuleniu ogólnym. Czasem, gdy dawca boi się znieczulenia lub jest to korzystniejsze dla biorcy, szpik pobiera się inną metodą-przez filtrację komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej. W tym wypadku wykonuje się dwa małe wkłucia do naczyń krwionośnych, i boli jedynie ukłucie-jak przy normalnym pobieraniu krwi.

7. Jakie mogą być skutki uboczne zabiegu dla dawcy?

Wynikają one jedynie z zastosowania znieczulenia ogólnego. Bardzo rzadko mogą się więc pojawić bóle głowy, nudności i wymioty.

8. Co dzieje się w czasie akcji 7 kwietnia? czy już wtedy pobieracie szpik?

Nie. W czasie akcji pobierana jest mała probówka krwi do badań genetycznych. Dopiero po przebadaniu próbek Twoje dane są włączane do Rejestru i czekasz, aż znajdzie się biorca potrzebujący akurat Twojego szpiku. Wtedy prosi się o zgodę na przeszczep i przeprowadza dokładniejsze badania. Po wyrażeniu zgody i po pomyślnych badaniach ustala się termin zabiegu.

9. Ile czasu jest się w bazie potencjalnych dawców?

W rejestrze znajdują się osoby pełnoletnie do 50. roku życia. Po tym okresie osoba jest wypisywana, ponieważ jej szpik może nie być wystarczająco sprawny dla biorcy.

10. Czy mogę poznać osobę, której oddałam szpik?

Taka możliwość istnieje tylko dla biorcy. Po udanym wyleczeniu [dla bezpieczeństwa czeka się kilka (z reguły 5) lat po przeszczepie] biorca może poprosić o dane dawcy i się z nim skontaktować.

Wkrótce kolejne…

Reklamy

About Marcin Ostajewski

Autor ponad 50 receptur piw rzemieślniczych wyprodukowanych w sumie w ilości kilku milionów butelek. Domowy serowar i piekarz. Biotechnolog. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Marcin Ostajewski

Comments are disabled.