Akcja SZPIK CITY 2009 ruszyła!

Witam wszystkich!
Od trzech lat jestem organizatorem akcji badań potencjalnych dawców szpiku kostnego pt. SZPIK CITY na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Badania mają na celu powiększenie polskiego banku potencjalnych dawców szpiku.

Badania potencjalnych dawców szpiku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu organizowane są przez Fundację na rzecz Hematologii oraz Stowarzyszenie Chorych na Białaczkę po raz szósty. Początkowo akcja odbywała się pod szyldem „Toruńska Kropla Życia”, od trzech lat promowana jest także jako SZPIK CITY, miasto szpiku. Badania polegają na pobraniu niewielkiej ilości krwi i analizie antygenów zgodności tkankowej (HLA) danego dawcy. W czasie każdej edycji badań do krajowego rejestru potencjalnych dawców dołącza od 100 do 200 osób. Spośród dawców zarejestrowanych w czasie badań w Toruniu jedna osoba została już faktycznym dawcą szpiku i uratowała życie innego człowieka.

Tegoroczne badania odbędą się w Auli UMK we wtorek, 7 kwietnia, w godzinach 12.00-15.00. Tydzień wcześniej, 31 marca o godzinie 16.00 na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi odbędzie się wykład informujący o badaniach i procedurze poboru szpiku w czasie którego zaprezentowany będzie film przedstawiający procedurę poboru szpiku.

W polskich rejestrach zarejestrowanych jest mniej niż 40 tys. dawców, podczas gdy np. w rejestrze niemieckim widnieje ich ponad dwa miliony. Z reguły jedna na 10 000 osób ma antygeny HLA na tyle zbliżone do biorcy, aby ofiarować mu swój szpik. Zbyt mała liczba dawców zmniejsza szanse pacjentów chorych na białaczki i inne nowotwory szpiku kostnego na znalezienie dla siebie idealnego dawcy.

Sama procedura pobrania szpiku jest dla dawcy zupełnie bezpieczna i bezbolesna a ilość pobieranego szpiku nie stanowi żadnego uszczerbku dla zdrowia. Pełna regeneracja szpiku dawcy następuje po 2-3 tygodniach od zabiegu, a szpital opuszcza się po jednym, dwóch dniach po oddaniu szpiku. Mała liczba dawców wynika głównie z mitów na temat procedury poboru szpiku kostnego oraz niewielkiej ilości informacji na temat możliwości zostania potencjalnym dawcą.

Na blogu znajdziecie film promujący akcję, który był i jest nadal emitowany w autobusach toruńskiej komunikacji miejskiej, wykład na temat transplantacji szpiku oraz inne związane media…wszystko po to, abyście mieli więcej czasu na zapoznanie się z akcją i podjęcie decyzji…W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do działu FAQ z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania, lub do skontaktowania się ze mną…

…Zostań dawcą szpiku. Ty też możesz uratować komuś Życie…

Reklamy

About Marcin Ostajewski

Autor ponad 50 receptur piw rzemieślniczych wyprodukowanych w sumie w ilości kilku milionów butelek. Domowy serowar i piekarz. Biotechnolog. Zobacz wszystkie wpisy, których autorem jest Marcin Ostajewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s